O placówce

O PLACÓWCE

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Augustowie pełni rolę placówki wychowania pozaszkolnego, dostosowując ofertę zajęć sportowo-rekreacyjnych do wieku i zapotrzebowania społeczności lokalnej.

Podstawowym zadaniem placówki jest propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia poprzez umożliwienie dzieciom i młodzieży swobodnego dostępu do zajęć sportowych oraz specjalistycznego szkolenia sportowego.

Ważną rolę odgrywają organizowane imprezy sportowo-rekreacyjne, szkolne zawody sportowe wszystkich typów szkół, a także konkursy wiedzy o sporcie oraz zawody integrujące środowisko szkolne i sportowe.

Oferta Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego skierowana do dzieci i młodzieży zawiera propozycję ogólnodostępnych zajęć sportowych w specjalistycznych sekcjach. Dają one możliwość zapoznania się z wybranymi dyscyplinami sportu i wyczynowego ich uprawiania, poprzez udział w specjalistycznych zajęciach i zawodach sportowych dostosowanych do wieku i umiejętności techniczno-taktycznych uczestników.

Aktualnie zajęcia prowadzone są w następujących sekcjach:

– żeglarstwa,

– narciarstwa wodnego,

– kajakarstwa,

– wychowania wodnego,

– piłki siatkowej,

– piłki nożnej.

Wychowankowie przygotowywani są do udziału w rozgrywkach i turniejach, organizowanych przez okręgowe związki sportowe. W zawodach tych odnoszą sukcesy będąc wielokrotnie medalistami Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

W ramach swojej działalności placówka współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami pozarządowymi w tym klubami sportowymi: AKS SPARTA, UKS MOS, UKS Centrum, UKS Kruki.

 

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Augustowie leży w atrakcyjnym regionie krajobrazowym  na obszarze pojezierza suwalsko – augustowskiego nad rzeką Nettą w odległości 500 m od j. Necko.

Ośrodek jest placówką oświatową. Nasza działalność to przede wszystkim praca z dziećmi i młodzieżą, która pragnie posiąść umiejętności żeglarskie, kajakarskie, wioślarskie, narciarstwa wodnego, organizujemy również inne formy spędzania czasu takie jak: zajęcia świetlicowe, ćwiczenia na siłowni, rekreację wodną.

Działamy w środowisku augustowskim od 1957 roku w tym czasie przez nasze progi przeszło wielu młodych ludzi, którzy tu – przez sport kształtowali swoje charaktery i rozwijali zdolności sportowe.

W naszym Ośrodku trenowali Adam WysockiMarek TwardowskiEdyta Dzieniszewska – czołowi kajakarze świata – olimpijczycy.

W chwili obecnej prym wiodą narciarze wodni: bracia Erwin i Konrad Zawadzcy, Zuzanna PolkowskaAleksandra Kuźbiel – czołowi narciarze Europy.

Serdecznie zapraszamy młodzież do uczestnictwa w zajęciach sportowych.

HISTORIA

Oficjalnie Wojewódzki Szkolny Ośrodek Turystyczno-Sportowy powstał 1.01.1958r. W tym samym roku został zarejestrowany Szkolny Klub Wodny „NORD”, którego założycielem był Janusz Ossowski. Klub wkrótce przekształcił się w MKS „NORD”.

Kierownikiem Szkolnego Schroniska Wycieczkowego od 1950 r. był Józef Kuncewicz, pracownik Wydziału Oświaty w Augustowie. Wojewódzki Szkolny Ośrodek Turystyczno-Sportowy tworzyli Marian Jędrachowicz i Józef Kuncewicz.

Schronisko i Wojewódzki Szkolny Ośrodek Turystyczno-Sportowy w Augustowie były pierwszymi tego typu placówkami w województwie białostockim.

Ośrodek kolejno przekształcał się w Powiatowy Szkolny Ośrodek Sportowy, Miejski Szkolny Ośrodek Sportowy, Międzyszkolny Wodny Ośrodek Sportowy, a od 1998 r. ośrodek przyjął nazwę Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Następnymi dyrektorami ośrodka byli: Stanisław Mitros, Jarosław Ossowski, Radosław Skowroński i Wiesław Jeruć.

Od 1 lipca 2016 roku Międzyszkolny Ośrodek Sportowy wszedł w skład Zespołu Placówek Młodzieżowych w Augustowie. Dyrektorem Zespołu Placówek Młodzieżowych jest Jarosław Kwiecień.

Skip to content